התכנית להכשרת מטפלים במשחק בחול

בית הספר ללימודים מתקדמים, מכללת סמינר הקיבוצים, תל אביב

ראש תכנית:  לינור שטיינהרדט
צוות מרצים: ליאלה אברמוביץ, יונת פישר, תהילה שוהם, חנה אקר

  • התכנית הינה דו-שנתית, 156 ש', 13 מפגשים  במשך כל שנה, פעם בשבועיים.
    בימי ו' שעות :8:30-13:30
  • קהל יעד- מטפלים מנוסים מתחומי הפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, וטיפול הבעתי
  • תנאי קבלה לתכנית- ניסיון של שנתיים לפחות כמטפל לאחר סיום הלימודים, תואר ראשון או שני במקצוע טיפולי או תעודה כמטפל הבעתי לאחר תואר ראשון, השלמת תהליך טיפולי אישי במשחק בחול (25 פגישות) עם מטפל מוסמך במשחק בחול, ראיון קבלה עם מרכז הקורס.
  • מיקום הלימודים: חדר ד'5, קמפוס סמינר הקיבוצים רמת אביב, דרך נמיר 149, תל אביב
  • עלויות: 5750 ₪ לכל שנת לימודים
  • קבלת תעודה: מילוי דרישות קבלה (ניסיון טיפולי של שנתיים, תואר ראשון או שני במקצוע טיפולי, תהליך אישי במשחק בחול של 25 פגישות עם מטפל מוסמך), כתיבת שני עבודות סמינריוניות על סימבול במשחק בחול בשנה ב'.
  • תעודה: מסיימי כל החובות יקבלו תעודה על 156 ש' לימודים, שמהן 16 ש' התנסות ו-140 ש' תיאוריה. שעות אלה מוכרות על ידי ISST – וISTA  הארגונים הרשמיים למשחק בחול.

מהות התכנית: הבנת הבסיס התיאורטי וההתנסותי של המשחק בחול בגישה יונגיאנית. הקורס מיועד למטפלים המבקשים ללמוד שיטה זו כהרחבה לשיטת הטיפול שבה עובדים. באמצעות שיטה זו ניתן למטופל לגעת ברבדים נפשיים עמוקים הפרה-ורבאליים וליצור תנאים סימבוליים המאפשרים שינוי, דרך משחק ספונטאני עם חול, מים ומיניאטורות. התכנית בנויה לפי רצף הנושאים הנלמדים  במשך שנתיים, תוך דגש על שילוב הבנה תיאורתית והבנה התנסותית.

נושאי למידה: ההיסטוריה של המשחק בחול, התפתחות והבנת השיטה עד לתקופה הנוכחית. תיאוריה יונגיאנית ומבנה הנפש לפי יונג, ארכיטיפים מרכזיים (הנשי והגברי, הילד, הטרנספורמציה, הסלף), עולם הלא מודע האישי והקולקטיבי, עקרון המרפא הפצוע כבסיס להבנת המשחק הטיפולי בחול בגישה היונגיאנית , הטרנספרנס וקאונטר-טרנספרנס במשחק בחול, והקו-טרנספרנס. חדר הטיפול, הציוד והסידור, מגש החול והמיניאטורות, תפקיד המטפל, והתהליך הפנימי והחיצוני. התהליך הטיפולי במשחק בחול עם ילדים, עם מבוגרים, המשחק בחול בפסיכיאטריה, תפקיד הסימבול עם דוגמאות בתיאורי מקרה. מיתוסים ואגדות התומכות בתהליך הטיפולי הסימבולי.